GABINET STOMATOLOGICZNY ALEKSANDRA I MIKOŁAJ TELŻYŃSCY
PORADNIK PACJENTA
Ta część naszego serwisu zawiera bardziej szczegółowe informacje dotyczące chorób zębów, diagnostyki i leczenia. Tutaj znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania czym zajmuje się stomatologia zachowawcza, co to jest endodoncja, jak można uzupełnić brakujący ząb i wiele innych. Mamy nadzieję, że wizyta na tej stronie przekona Państwa, że wizyta u stomatologa
nie musi
kojarzyć się z bólem i przykrymi doznaniami, a stanie się sposobem na polepszenie samopoczucia, normalną czynnością na drodze do dobrego zdrowia i pięknego uśmiechu.

Próchnica zębów
To choroba cywilizacyjna, której rozpowszechnienie było przyczyną powstania zawodu lekarza stomatologa.
Próchnica związana jest z obecnością w jamie ustnej bakterii tworzących na powierzchni zębów tzw. płytkę nazębną. Bakterie do wytwarzania kwasów niszczących ząb wykorzystują cukry, które dostarczamy im w pożywieniu. Jeżeli nie usuwamy regularnie i dokładnie bakterii z powierzchni zębów podczas codziennej higieny, stwarzamy im doskonałe warunki do rozwoju i destrukcji naszych zębów.
Dużą przeszkodę dla wnikania bakterii w głąb zęba stanowi szkliwo, które jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie; ale nawet szkliwo nie jest niezniszczalne. Po wniknięciu drobnoustrojów pod ochronną warstwę szkliwa, proces prócnicy postępuje z dużą szybkością, prowadząc do powstania powikłań takich jak choroby miazgi zęba, tkanek okołowierzchołkowych. Te powikłania, nie leczone, mogą doprowadzić do utraty zęba.

Profilaktyka, higiena, wybielanie zębów
Profilaktyka to po prostu zapobieganie chorobom zębów. Jest bardzo ważna u każdego pacjenta, ale szczególnie u dzieci, bo oprócz ochrony przed próchnicą, oswaja je z gabinetem stomatologicznym oraz uczy właściwych nawyków higienicznych.
Wśród podstawowych działań profilaktycznych w naszym gabinecie należy wymienić profesjonalne czyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego, który często pozostaje dla pacjenta niewidoczny, gdyż gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych. W naszym gabinecie czyścimy zęby metodą ultradźwiękową przy użyciu skalera firmy EMS.
Po usunięciu osadu i kamienia nazębnego, u pacjentów z „ciasno”poustawianymi zębami, z bardzo ograniczonymi przestrzeniami międzyzębowymi, polecamy zabieg piaskowania zębów. Piaskowanie polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych specjalnym przyrządem z użyciem drobnego piasku o smaku cytrynowym, który dotrze nawet do najbardziej niedostępnych przestrzeni w jamie ustnej.
Po zdjęciu kamienia i piaskowaniu, bardzo ważnym zabiegiem jest lakierowanie zębów, czyli pokrycie wszystkich powierzchni lakierem flurowym. Ma to na celu „nasycenie” szkliwa jonami fluoru, które utwardzają ząb i czynią go bardziej odpornym na próchnicę. U dorosłych stosujemy lakier Fluor Protector o dużym stężeniu fluoru, natomiast u dzieci lakier Duraphat o bardzo przyjemnym karmelowym smaku.
U dzieci z nowo wyrzniętymi zębami stałymi wcześnie należy podjąć działanie mające na celu ochronę nowego zęba przed zepsuciem. Należy pamiętać, że takie zęby są słabo zmineralizowane i mało odporne na działanie bakterii. Dlatego oprócz lakierowania lakujemy zęby, tzn. wypełniamy wszystkie bruzdy lakiem – materiałem, który po aplikacji utwardzamy lampą UV. Tak zabezpieczony ząb Państwa pociechy nie musi się obawiać próchnicy!
Wszystkim pacjentom, którzy chcieliby rozjaśnić swój uśmiech, polecamy bezpieczne wybielanie zębów. Stosujemy kilka metod wybielania zębów, które dobieramy dla każdego pacjenta indywidualnie, zależnie od wieku, stanu zębów, wrażliwości na pewne materiały oraz efektu, który chcemy osiągnąć. Wśród wielu metod wybielania stosujemy tzw. wybielanie nakładkowe, polegające na wykonaniu specjalnych, indywidualnych szyn silikonowych, które pacjent w domu napełnia substancją aktywną, a następnie nosi na zębach kilka godzin dziennie przez 5-10 dni. Innym sposobem, polecanym mniej cierpliwym pacjentom, jest wybielanie w gabinecie specjalnym żelem, który naświetlamy lampą UV. Efekt takiego wybielania jest widoczny już po kilkudziesięcu minutach!
Pacjentom, którzy mają problem z pojedynczym ciemniejszym zębem, np. po leczeniu endodontycznym, oferujemy wybielanie z użyciem specjalnej pasty Endoperox, aplikowanej bezpośrednio do komory zęba.

Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się leczeniem już powstałych ubytków w zębach. W naszym gabinecie do wypełnień zębów w stosujemy materiały firmy 3M a także dedykowane specjalnie do odbudowy zębów przednich wypełnienia Enamel.
Zęby z dyżymi ubytkami koron odbudowujemy z użyciem ćwieków z włókna szklanego, gwarantującymi długotrwałe utrzymanie wypełnienia. Pamiętajcie Państwo, że zabieg opracowywania ubytków przed założeniem wypełnienia wykonujemy w znieczuleniu, co ogranicza do minimum dyskomfort związany z zabiegiem.

Endodoncja
Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe. W zębie z bardzo głębokim ubytkiem próchnicowym może dojść do obumarcia miazgi (tkanki naczyniowo-nerwowej znajdującej się wewnątrz zęba). W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie miazgi z komory i kanału korzeniowego, zdezynfekowanie kanału oraz wypełnienie go specjalną pastą. Dokładność wypełnienia zawsze kontrolujemy zdjęciem RTG. Końcowym etapem leczenia kanałowego jest założenie wypełnienia w obrębie korony zęba. Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb jest zębem pełnowartościowym, może służyć pacjentowi przez wiele lat.
Na każdym etapie leczenia endodontycznego podajemy pacjentowi znieczulenie. To naprawdę nie boli!

Pedodoncja
Pedodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem dzieci. Nasz gabinet jest szczególnie przyjazny dzieciom. Dysponujemy kącikiem adaptacyjnym, gdzie dzieckomoże bez stresu opowiedzieć lekarzowi o swoich ząbkach, pobawić się zabawkami, porysować kredkami. Dla naszych najmniejszych pacjentów mamy specjalne kolorowe wypełnienia, do każdego ząbka możemy zastosować inny kolor. W trakcie wizyty dziecko może obejrzeć na foteu stomatologicznym swoją ulubioną bajkę na ekranie monitora, a po wizycie liczyć na nagrodę za dzielność. W naszym gabinecie leczymy endodontycznie martwe zęby mleczne, dzięki czemu nie trzeba ich usuwać, nawet przy zaawansowanej próchnicy. Ma to ogromne znaczenie dla późniejszego uzębienia stałego, gdyż przedwcześnie usuwane ząbki mleczne mogą być przyczyną kłopotów ortodontycznych.

Protetyka
Protetyka to ta część stomatologii, która opisuje uzupełnianie braków zębowych. W sytuacji, kiedy tkanki zęba ulegną znacznej degradacji i nie jest możliwe leczenie zachowawcze, musimy usunąć ząb. Brak nawet jednego zęba może być przyczyną ogromnego dyskomfortu dla pacjenta, może również skutkować zaburzeniami zgryzu. Tutaj nowoczesna protetyka przychodzi z odsieczą. Jesteśmy w stanie uzupełnić zarówno pojedyncze, jak i wielozębowe braki. Wśród uzupełnień stałych (osadzanych na stałe w jamie ustnej przez lekarza) wykonujemy korony pełnoceramiczne (polecane szczególnie w odcinkach przednich ze względów estetycznych), korony porcelanowe napalane na metalu (stopy szlachetne i inne, w zależności od warunków w jamie ustnej) oraz mosty porcelanowe.
Pacjentom z rozległymi brakami w szczęce lub żuchwie możemy zaproponować wysokiej jakości uzupełnienia ruchome. Należy tu wymienić przede wszystkim protezy nieosiadające (ozębnowe), które „podpierają” się na zębach własnych pacjenta, przenosząc na nie siłę żucia. Do takich protez zaliczamy protezy szkieletowe oraz stosowane od niedawna, będące nowością w stomatologii, protezy acetalowe, których zasada działania jest taka sama, jak protez szkieletowych, rózni je materiał, z którego są wykonane. Proteza acetalowa w całości jest wykonana z acetalu, materiału charakteryzującego się elastycznością, co bardzo ułatwia adaptację do protez oraz podnosi komfort ich użytkowania. Poza tym klamry protezy acetalowej wykonane są z materiału w kolorze zęba, co czyni je uzupełnieniami kosmetycznymi. Pacjentom bezzębnym wykonujem protezy całkowite, które pomimo braku uzębienia podpierającego, bardzo dobrze trzymają się na podłożu, dzięki dokładności wykonania oraz zastosowanym materiałom.
Na pojedynczych korzeniach wykonujemy wkłady koronowo-korzeniowe z zamkami Rhein'a, które poprawiają utrzymanie protezy całkowitej.
PRACUJEMY 6 DNI W TYGODNIU

poniedziałek: 9 - 20
wtorek: 9 - 20
środa: 9 - 20
czwartek: 9 - 20
piątek: 9 - 20
sobota: 9 - 13
GABINET STOMATOLOGICZNY

ul. Kordeckiego 9
05-270 Marki
email: telzynscy@gmail.com

Zapisy telefoniczne:
604 44 51 44
JAK DOJECHAĆ?
https://goo.gl/maps/CzDRoB4z88quY42L8
Copyright © 2012 statystyka